strona główna Poczta Inter-MW
 Untitled Document
Świnoujście 2014-12-12 11:55
ORP "Flaming" zacumował w Gdyni

W czwartek, 11 grudnia, w basenie nr VIII Portu Wojennego w Gdyni uroczyście powitano załogę niszczyciela min ORP „Flaming” z 13. Dywizjonu Trałowców. Jednostka po ponad półrocznej służbie w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 powróciła do macierzystego portu. Na nabrzeżu powracających marynarzy witali: dowództwo i kadra dywizjonu, przedstawiciel Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego, Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz rodziny.

W składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 niszczyciel min ORP „Flaming” operował od 28 maja 2014 roku. W tym czasie okręt uczestniczył w międzynarodowych manewrach:

  • „Baltops” (na morzu Bałtyckim),
  • „Northern Coasts” – (u północnych wybrzeży Bałtyku),
  • „Joint Warrior” – (zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii),
  •  operacji usuwania niebezpiecznych obiektów w kanale La Manche.

W trakcie ostatniej z nich, siedem wchodzących w skład zespołu okrętów w ciągu 13 dni przeszukało dno morskie na obszarze 100 mil kwadratowych. Łącznie w trakcie 115 dni służby na morzu załoga „Flaminga” zlokalizowała 240 podwodnych obiektów a 41 z nich zidentyfikowała przy wykorzystaniu specjalistycznego pojazdu podwodnego.

Jedenasta w historii misja polskiego niszczyciela min pod flagą NATO to również wizyty w 18 portach 10 europejskich krajów (Łotwy, Estonii, Szwecji, Litwy, Finlandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii oraz Niemiec), w trakcie których okręt zwiedziło 4000 osób, w tym przedstawiciele brytyjskiej, łotewskiej i fińskiej Polonii. Podczas służby w natowskim zespole okręt obchodził również 48. rocznicę służby pod biało-czerwoną banderą.

Wersja do druku             
© 8 Flotylla Obrony Wybrzeża Świnoujście. Odpowiedzialny za materiały umieszczane na stronie Rzecznik Prasowy 8.FOW.
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.